
Zašto svoje dijete upisati na gimnastiku?
Nizom istraživanja potvrdilo se da gimnastička rekreacija predstavlja najbolji sportski početak za svako dijete. Vrijeme ranog djetinjstva je razdoblje kada se intenzivno razvija motorika, a sudjelovanje u organiziranoj sportskoj aktivnosti kao što je gimnastika dodatno pomaže razvoju važnih vještina kao što su koordinacija u prostoru i ravnoteža. Zabavno i stimulativno okruženje uz stručni nadzor trenera potaknut će najmlađe da se okušaju u savladavanju čitavog niza gimnastičkih vježbi koje će postaviti temelje zdravog i aktivnog života u kasnijoj dobi.
S početnom gimnastičkom rekreacijom može se krenuti već u dobi od 1,5 godine. Kako odrastaju, bebe sve više vremena provode u aktivnom istraživanju prostora oko sebe upuštajući se u avanture poput penjanja, skakanja i trčanja. Program rekreacije za roditelje i bebe omogućuje da u sigurnom okruženju i pod nadzorom trenera najmlađi uz pomoć svojih roditelja učine prve gimnastičke korake. Prilika je to da se roditelji i njihovi mališani dodatno povežu zajednički sudjelujući u zabavnim aktivnostima sportskog karaktera.
Kako odrastaju, djeca u treninzima gimnastičke rekreacije sudjeluju samostalno. Ukoliko najmlađi ima priliku i želju redovito trenirati gimnastiku, prednosti bavljenja ovim oblikom rekreacije osjetit će se vrlo brzo. Razvoj motorike, gipkost i okretnost pokreta dovest će do pravilnog držanja cijelog tijela, ali i povećanja samopouzdanja kod djece i vjere u vlastite sposobnosti.
„Naši najmlađi kroz sport mogu razviti puno pozitivnih osobina koje su važne za njihov psihosocijalni razvoj. Djeca se uče prihvaćati pravila, ponašati u grupi. Uče se čekanju reda i samodiscipliniranju. Danas imamo problem da djeca često ne mogu odgoditi zadovoljenje svojih potreba, već sve žele baš sada i baš ovdje, inače su frustrirana. Kroz sport se uče strpljivosti i uvažavanju drugih. Također, sport razvija odgovornost i samostalnost. Djeca se uče nositi s porazom, ako sudjeluju u sportskim natjecanjima, uče se regulirati svoje emocije, posebno ljutnju. Sudjelovanje u natjecanjima nosi sa sobom određeni stres, ali dijete se uči kako se nositi s tim stresom, što zatim može primijeniti i na druge slične životne situacije“, ističe prof. Jadranka Oberman – Sebenji, školska psihologinja.
Sudjelovanje u gimnastičkoj rekreaciji također pomaže i u učenju vještine pravilnog i primjerenog komuniciranja s vršnjacima i odraslima što je odličan temelj za stvaranje dobrih odnosa i sklapanje prvih prijateljstava. Pored toga, gimnastika je sport koji zahtijeva ulaganje truda i ponavljanje sve dok se ne ovlada određenom vježbom. Na ovaj način djeca uče važnu lekciju o tome da se trud isplati i da treba biti uporan pri ostvarenju vlastitih ciljeva.